ANASAYFA DUYURU & HABERLER
08.09.2014 Dünya Gazetesi Özeti

08.09.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ

Oku Grubu Başkanı: Tülay AYDEMİR

Gıda ihracatçısı kışı sıkıntılı geçirecek

Irak’ta IŞİD’in dünyada da siyasi sıkıntıların etkisi Mersin’deki gıda antrepolarını vurdu. Temmuz- ağustos aylarında sipariş alamayan gıda şirketleri, bu ay içinde de durgunluk yaşarsa bankalarla sıkıntı yaşayabilir.

TTIP şahlanacak, Türkiye dahil olacak

Türkiye’nin TTIP’e dahil olması için çalıştıklarını söyleyen ABD Dışişleri Bakanlığı Ekonomik İşler Müsteşarı Catherine Novelli, “ABD ve AB anlaşmayı sonuçlandırdıktan sonra Türkiye'yi bu sürece dahil etme ihtimalleri üzerinde çalışıyor." dedi.

Genel Energy, K. Irak'ta çalışmalara yeniden başladı

Genel Energy'nin Kuzey Irak'taki petrol üretimi arttı, çalışanlar tekrar işbaşı yaptı.

Gemi ve yat üreticileri çelikte özel fiyat istiyor

Gemi ihracatı düşüşte. İç savaşlar nedeniyle komşu ülkelere ihracatı azalan sektör, en büyük çelik tedarikçisi Ukrayna’dan ise artık mal alamıyor. Pahalıya aldığı çelikle rekabet gücünü kaybeden ihracatçı, yerli üreticiden sektöre özel fiyat bekliyor.

Kangal rüzgâr santrali üretime başladı

Kangal Rüzgar Enerji Santrali’nde 22 türbinden oluşan 44 MW’lik ilk faz üretime geçti. Vestas marka türbinlerin kullanıldığı yatırımın kredisi İş Bankası tarafından sağlandı.

Otomotiv ihracatı, artış hızını AB pazarında ikiye katladı

Türk otomotiv sektörünün ihracatı, yılın 8 ayında yüzde 8,9 arttı. Avrupa Birliği (AB) pazarındaki artış hızı ise yüzde 17,41 ile bunun iki katına yaklaştı.