ANASAYFA DUYURU & HABERLER
05.09.2014 Dünya Gazetesi Özeti

05.09.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ

Oku Grubu Başkanı: Tülay AYDEMİR

150 milyon liralık 'Kale' kuruyor

Kale Kilit’in yeni fabrikasının temeli atıldı. Çerkezköy’de 380 dönüm arazi üzerinde konumlandırılacak modern entegre kilit üretim tesisi yaklaşık 100 bin metrekare kapalı alana sahip olacak. Kilit dışında Kale Endüstri Holding’e bağlı bütün şirketlerin ürünlerinin bir çatı altında üretileceği tesis, sektörün ulusal ve bölgesel olarak en büyük ve modern entegre tesisi olacak. 

İnsani gelişme yavaşladı

Türkiye’nin 2013 İnsani Gelişme Endeksi (İGE) değeri 0.759 oldu. Bu değerle Türkiye, yüksek insani gelişme kategorisinde yer aldı ve 187 ülke ve bölge arasında 69. Oldu.

Gıdada Rusya'ya akın var

Türk gıda üreticileri Rusya’ya çıkarma yapmak için gün sayıyor. AB ülkelerine karşı başlatılan ambargo sonrası rotayı Rusya’ya çeviren gıda ihracatçıları, iki hafta sonra bu ülkede yapılacak fuara odaklandı. Sektör temsilcileri, 15- 18 Eylül tarihleri arasında Moskova’da düzenlenecek ‘World Food Moskow’ fuarına bu yıl katılımcı Türk firma sayısının ikiye katlanacağını belirtiyor.

Draghi'nin varlık alımları tartışma başlattı

ECB, ekonomiyi desteklemek ve deflasyonla mücadele etmek için harekete geçti. Faizleri 10 baz puan düşüren ECB, parasal genişleme programını da gelecek ay başlatacak. Ancak uzmanlar 150 milyar euroluk ABS pazarındaki alımlarla ilgili kuşkulu.

Ege ve Akdeniz'deki depremler korkuttu

Saat 20:43'te Ege Denizi, Gökçeada açıklarında 4,7 büyüklüğündeki depremin ardından saat 00.02'de merkez üssü Antalya açıkları olan 5.2 büyüklüğünde bir deprem daha kaydedildi.

"Yıl sonunda orta vadeli hedefi ya yakalayacağız..."

Ekonomi Bakanı Zeybekçi, Türkiye'nin yıllık ihracatını 157 milyar doların üzerine taşığını belirterek, yıl sonu itibariyle de orta vadeli hedefi ya yakalayacaklarını ya da yaklaşacaklarını söyledi.