ANASAYFA DUYURU & HABERLER
03.09.2014 Dünya Gazetesi Özeti

03.09.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ

Oku Grubu Başkanı: Tülay AYDEMİR

Erdoğan yeni binaya, Davutoğlu Çankaya'ya

Yeni ikametine dair ilk kez net konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisinin Atatürk Orman Çiftliği’ndeki yeni yapılan binaya yerleşeceğini, Çankaya Köşkü’nün ise Başbakan Davutoğlu tarafından kullanılacağını açıkladı.

Kuyumcular Soma'da taş kesim atölyesi kuracak

İstanbullu kuyumcular, Soma’da 2-3 bin kişinin çalışacağı taş kesim atölyesi kuracak.

4 devin ikinci çeyrek kârı 6.8 milyar

Bu yılın 2’nci çeyreğinde Türk Telekom, Turkcell, Vodafone ve Avea’nın net satış gelirleri yaklaşık 6.8 milyar TL olarak gerçekleşti. Aynı dönemde diğer işletmecilerin net satış gelirleri ise 1.8 milyar TL olarak hesaplandı. İkinci çeyrekte Türk Telekom ve mobil işletmecilerin toplam yatırım miktarı 649 milyon TL olurken, diğer işletmeciler tarafından ise 361 milyon TL’lik yatırım yapıldı.

Belediyeler ilk üç ayda bir yıllık açık verdi

Yerel seçimler mahalli idarelerin harcamalarını sıçrattı. Yılın ilk üç ayında verilen açık, geçen yılın tamamında verilen 4.2 milyar TL’lik açığa yakın gerçekleşti.

Bitkisel ürün havzaları oluşturulacak

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın “Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli”nin 10. Kalkınma Planı döneminde uygulanması öngörülüyor. Azami 10 ürün havzası olacak.

Hedef Rusya ekonomisini yok etmek

Rusya ekonomisine yönelik yeni yaptırımlar kapıda. İngiltere Başbakanı David Cameron, Batı ülkeleri tarafından Rusya’ya uygulanan yaptırımların “Rusya ekonomisini kökten yok edeceğini” ifade etti.

Irak'ta 70'e yakın inşaat durdu

Türk müteahhitlerin Irak’ta Basra dışındaki işleri durdu. Teminat mektuplarının akıbetleri belirsiz. Bankalar kredileri azaltmayı değerlendiriyor.

"Laleli Fashion Shopping Festivali" 8 Eylül'de başlıyor

İstanbul'un en eski hazır giyim ve alışveriş merkezlerinden olan Laleli, 8-14 Eylül 2014'te "Laleli Fashion Shopping Festivali"ne ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.