ANASAYFA DUYURU & HABERLER
02.05.2014 Dünya Gazetesi Özeti

02.05.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ 

 

Oku Grubu Başkanı: Tülay AYDEMİR 

 

Rusya yanlıları, Ukrayna helikopterini düşürdü 

Ukrayna, Rusya yanlısı grupların kontrolündeki Slavyansk'a operasyon başlattı. Rusya yanlıları, Ukrayna helikopterini düşürdü, bir pilot yaşamını yitirdi. 

İmalat PMI, nisanda 51.1’e geriledi 

Türkiye imalat PMI, nisanda 51.1'e gerileyerek büyümenin hız kaybettiğine işaret etti. 

Vergi borcu 36 taksite bağlandı 

Maliye Bakanlığı 48. madde kapsamındaki borçların taksitini 24 aydan 36 aya çıkardı. 

Vergi dairelerinin yetkisinde olan tutarlar ilden ile değişiyor  

Ankara, İstanbul ve İzmir Vergi Dairesi Başkanlıkları için bu tutar 1.5 milyon liradan 2 milyon 250 bin liraya çıkarıldı.  

Adana, Antalya, Bursa, Kocaeli, Mersin ve Konya Vergi Dairesi Başkanlıklarının yetki sınırları 1 milyon liradan 1.5 milyon liraya, diğer vergi dairesi başkanlıklarının sınırları da 750 bin liradan 1 milyon 250 bin liraya çıkarıldı.  

1.8 milyar euroluk proje Türkiye'yi teğet geçti 

İki hattın çelik boru üretimini Alman merkezli Europipe üstlendi. 1.8 milyar euroluk doğalgaz projesi Türkiye’yi teğet geçti. 

İstanbul'un zam şampiyonu etek 

İTO hesaplamalarına göre nisan ayında kentte perakende fiyatı en fazla artan ürün yüzde 61 ile etek oldu. 

Kozmetikte organik ürünlere ilgi artıyor 

Yapılan araştırmalara göre; kadınlar her yıl ortalama, kozmetik ürünlerinde bulunan 2 kilogram zararlı kimyasal maddeyi vücutlarına alıyor. Son dönemde ise tüketicilerin kimyasal kozmetikten organik ürünlere yöneldiği izleniyor. 

Miras ve satış yoluyla parçalanma sona eriyor 

Tarım Bakanlığı’nın tarım arazilerinin miras ve satış yoluyla parçalanmasıyla oluşan 17 milyarlık ekonomik kaybın önüne geçilmesi için hazırladığı tasarı Meclis'te yasalaştı. Yeni düzenlemeye göre, asgari tarımsal arazi büyüklüğü; mutlak tarım arazileri, marjinal tarım arazileri ve özel ürün arazilerinde 2 hektar, dikili tarım arazilerinde 0.5 hektar, örtü altı tarımı yapılan arazilerde 0.3 hektardan küçük olamayacak. Kanuna göre, mirasçılar araziyi paylaşma konusunda bir yıl içinde anlaşacak. Mirasa konu tarım arazisi üzerinde anlaşma sağlanan mirasçıya devredilebilecek, aile malları ortaklığı şeklinde kullanılabilecek ya da bir limited şirket kurularak işletilebilecek. Anlaşma sağlanamazsa, taraflar sulh hukuk mahkemesine dava açabilecek, açmamaları halinde bakanlık taraflara üç ay süre verip sonrasında dava açabilecek. Sulh hukuk hâkimi tarafından belirlenen mirasçıya devir yapılacak. Ehil mirasçı bulunmaması halinde, en yüksek teklifi veren istekli mirasçıya devir yapılacak.