ANASAYFA DUYURU & HABERLER
01.09.2014 Dünya Gazetesi Özeti

01.09.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ

 

Oku Grubu Başkanı: Tülay AYDEMİR

İhracatta ağustos rekoru!

İhracat ağustosta yüzde 5.2 artışla 11.07 milyar dolar oldu; Cumhuriyet tarihinin en yüksek ağustos ayı mal ihracatı gerçekleştirildi. 8 aylık ihracat ise 104.6 milyar dolara ulaştı.

Ağustos enflasyonu beklentiyi aşabilir

İstanbul'da perakende fiyatlar ağustosta yüzde 1.04, toptan fiyatlar yüzde 0.99 arttı. Ekonomistler, çarşamba günü piyasa beklentisinin üzerinde bir enflasyon oranı gelebileceği görüşünde.

Rusya’ya bir günde ihracat fırsatı!

Türk ihracatçısı Rusya’ya en hızlı ve ekonomik şekilde girmenin yolunu arıyor. ‘Basitleştirilmiş' gümrük uygulamasının tam da bu amaca hizmet ettiğini vurgulayan Tamer Dinçşahin, ”Aynı gün malı gümrükten geçirme" garantisi veriyor.

'Ambargo en çok Türkiye’ye yarayacak'

Rusya’nın Türkiye’den yıllık 1.7 milyar dolar olan tarımsal ürün ithalatının yakın zamanda 3 milyar dolara yükselebileceğini kaydeden Büyükelçi Andrey Karlov, AB gıda ambargosunun en çok Türkiye’ye yarayacağını söyledi.

Euro bölgesi deflasyona bir adım daha yaklaştı

ECB'nin tahminlerinin aksine enflasyonun düşüyor olması, Euro Bölgesi’ni deflasyona bir adım daha yaklaştırıyor. Japonya tipi bir deflasyon yaşamasından endişe edilmesi ECB üzerindeki baskıları artırıyor

Beyaz eşyada ihracat arttı iç pazarda daralma var

Beyaz eşyada üretim geçen yılla aynı düzeyde seyrediyor. İlk 7 ayda satışlar yüzde 7 azaldı.

Polonya ticaret heyeti İZTO'yu ziyaret etti

Polonya-Türkiye Ticaret Odası Başkanı Marek Nowakowski, Polonya Ankara Büyükelçisi Mieczyslaw Cieniuc, Polonyalı İşadamlarından oluşan bir heyet İzmir Ticaret Odası'nı ziyaret e

Kültür balıkçılığında üretim 4 katına çıktı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, balıkçılıkta av sezonunun açılışı nedeniyle geldiği Adana'nın Karataş ilçesinde, "Türkiye'nin kültür balıkçılığı üretimi 60 bin tondan yaklaşık 240 bin tona çıktı. Yani 4 kat artırdık" diye konuştu.