ANASAYFA DUYURU & HABERLER
26.08.2014 Dünya Gazetesi Özeti

26.08.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ

Oku Grubu Başkanı: Tülay AYDEMİR

Sakız Adası'nın tekeline çomak sokacağız

En fazla ham sakız ithal eden ilk 3 ülkeden birisi olan Türkiye, Sakız Adası ile rekabet için Eylem Planı’nı hayata geçiriyor. Plan kapsamında kurulacak sakız ormanları üretici birliğine devredilecek. Girişimciye güvenli fidan dağıtılacak.

Türk çelik üreticisine antidamping şoku

ABD pazarında Türk çelik ürünlerine karşı uygulanan anti-damping ve telafi edici vergi uygulaması, Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) tarafından tepkiyle karşılandı. Birlik Başkanı Ekinci, kararı "mesnetsiz" bulduklarını açıkladı.

Abe 'bebek bakıcısı ordusu' kuracak

“Eğer Lehman Brothers (Lehman Kardeşler), Lehman Brothers & Sisters (Lehman Erkek ve Kız Kardeşler) olsaydı, batmazdı” şakasını yapmaktan hoşlanan Japonya Başbakanı Abe, kadınların çalışması için bebek bakıcısı ordusu kurmayı planlıyor.

Suriyeli şirketler Mersin'i üs yap

 Suriyeliler Mersin’i merkeze dönüştürdü. Sadece bu yıl içinde 170 şirket kurdular. Bu sayı, Mersin’i en çok yabancı şirket kuruluşu gerçekleşen üçüncü il sırasına yükseltti. Mersin bu rakamlarla İzmir, Ankara gibi metropolleri bile geride bıraktı.

Bakanlık 'artış var' dedi, turizmci karamsar tablo çizdi

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, yabancı turist sayısındaki %13 artışın yüzleri güldürdüğünü söylese de turizmci iyimser bir tablo çizmedi.

Kırtasiyelere dikkat!

TSE, güvenlik standartlarına uygun olarak üretilmeyen okul ürünlerinin ciddi sağlık sorunlarına yol açabilecek riskler taşıdığını belirterek, kullanıcıları ürünlerde TSE markası bulunmasına dikkat etmeye çağırdı.

Bütün yazar kasalar değişiyor

Seyyar EFT-POS'tan yeni nesil ödeme kaydedici cihaza geçiş yapan mükelleflerin 200 bini aştığını belirten, Maliye Bakanı Şimşek, "Şimdi sıra sabit yazar kasalarda" dedi. Yeni nesil sabit yazar kasaların TÜBİTAK ve TSE'de başlatılan test süreçleri de tamamlanmak üzere. Mükellefler, yakın bir zaman içinde dönüşüm için çalışmalarını başlatabilir. Maliye Bakanlığı olarak da cihazların test ve onay süreçlerinin kısa sürede tamamlanması ve birden çok firmaya onayların verilmesi hususunda gerekli tedbirleri alıyoruz. Mükelleflere, kanuni yükümlülükleri süresinde ve diledikleri firmalardan cihaz almak suretiyle yerine getirmeleri hususunda gerekli imkanlar sağlanacak."