ANASAYFA DUYURU & HABERLER
21.08.2014 Dünya Gazetesi Özeti

21.08.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ

Oku Grubu Başkanı: Tülay AYDEMİR

Rus heyeti tavuk ve yumurta için geldi

Bir hafta önce Türkiye'ye gelen Rus heyet, yumurta ve kanatlı eti ürünlerini temin edebileceği firmaların listesini aldı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, sektör temsilcileriyle Rusya’ya ihracatı görüşmek üzere bir toplantı gerçekleştirdi

Yanlış tahmin İran'a yaradı

Üzüm rekoltesindeki yüzde 25’lik yanlış tahmin ve buna bağlı olarak piyasada oluşan olumsuz ortam nedeniyle iç piyasaya giren İran üzümü kar ederken, yerli üretici zarar etti

Çin’in imalat PMI’ı beklentilerin üzerinde geriledi

 Çin'in önemli büyüklükteki imalat sektöründeki büyüme, üretim ve yeni siparişlerdeki yavaşlamanın ardından Ağustos'ta üç ayın en düşük seviyesine geriledi.

Çin'de bugün açıklanan öncü veriye göre, HSBC/Markit imalat PMI Ağustos'ta 50.3'e gerileyerek beklentilerin altında açıklandı.

Reuters anketine katılan ekonomistler, Temmuz'da 51.7 ile 18 ayın en yüksek seviyesini gören imalat PMI'ın Ağustos'ta 51.5 olarak açıklanmasını bekliyorlardı.

Irak'a ihracatta kredi vadesi uzatıldı

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Irak'a ihracat işlemleri esnasında kullanılan kısa vadeli TL ve döviz cinsinden krediler ile orta ve uzun vadeli kredilerin vadeleri uzatıldığını bildirdi. Zeybekci, yazılı açıklamasında, Eximbank'ın yaptığı düzenleme ile Irak'a ihracat yapan ihracatçı firmaların kredilerinin vadelerinin uzatıldığını, Irak'ta iş yapan müteahhitlik firmalarına da benzer kolaylıklar getirildiğini bildirdi. 

233 akaryakıt istasyonu mühürlendi

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, 11 Nisan 2013-1 Temmuz 2014 arasında kaçak akaryakıt satan 233 istasyonun mühürlenerek ticari faaliyetlerinin durdurulduğunu bildirdi.