ANASAYFA DUYURU & HABERLER
19.08.2014 Dünya Gazetesi Özeti

19.08.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ

Oku Grubu Başkanı: Tülay AYDEMİR

Raylı sisteme bağlanıyor

Ulaştırma Bakanlığı, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nın raylı sisteme bağlama işini ihaleye çıkardı. Toplam 7.4 kilometre olacak hat sözleşme imza tarihinden itibaren 3 yıl içinde tamamlanacak. İhalede yerli girişimcilere yüzde 15 fiyat avantajının uygulanacağı ihale, 25 Eylül 2014’te yapılacak.

7.8 milyon varillik Irak petrolü sevk ettik

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, K. Irak'tan sevk edilen petrolle ilgili açıklamalarda bulundu. Yıldız, "Türkiye'ye 7.8 milyon varillik sevkiyat yapıldı. 7'inci tanker de yüklendi ve sevkiyatı yapıldı" dedi.

Finans teknoparkı geliyor

Finans sektörüne Ar-Ge ve inovasyon sağlayacak, Türkiye'nin ilk 'tematik' teknoparkı İstanbul'da hayata geçirilecek.

'Mermere yatırım yapın' çağrısı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, maden ihracatının yarısı mermer ile alakalı olduğuna dikkat çekerek, yatırımcılara mermere yatırım için çağrıda bulunduğunu belirtti

642 dahilde işleme izin belgesi

Temmuzda 642 dahilde işleme izin belgesi, 3 yurt içi satış ve teslim belgesi, 10 hariçte işleme izin belgesi ve 65 vergi, resim ve harç istisnası belgesi düzenlendi.

Aşırı tuz öldürüyor

Amerikalı ve İngiliz bilim adamlarının araştırması, aşırı tuz tüketiminin tansiyonu yükselttiği, kalp-damar hastalıklarından erken ölüm riskini artırdığı ve her yıl bu nedenle 1.65 milyon kişinin ölümüne yol açtığını gösterdi.

Dünya Sağlık Örgütü, günde en fazla 2 gram tuz tüketilmesi önerisinde bulunuyor.

Kredi ve kart düzenlemeleri banka kârlarını etkiledi

TBB Başkanı Aydın, BDDK'nın bankaların ücret ve komisyonlarına dair düzenlemeye yönelik çalışmasında son noktanın konmak üzere olduğunu aktararak, 15 gün içerisinde BDDK'nın bunu kamuoyuyla paylaşacağını tahmin ettiklerini söyledi.