ANASAYFA DUYURU & HABERLER
14.08.2014 Dünya Gazetesi Özeti

14.08.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ

Oku Grubu Başkanı: Tülay AYDEMİR

Elektrik lisansında yeni iptaller kapıda

Elektrik üretim projelerinde belirlenen sürelerde yatırımlarını yapmayan 100’ü aşkın şirketin daha lisans iptalleri gündemde

İhracatçıya Afrika'da 'ebola' engeli

Başta Mısır, Suriye ve Irak’taki karışıklıklar olmak üzere Türk ihracatçıları zorlayan gelişmelerin ardından şimdi de ihracata ‘Ebola Salgını’ engel oluyor. İhracatçılar Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da yaşanan siyasi karışıklıklar nedeniyle ticaret kaybını gidermek için yöneldikleri Batı Afrika ülkelerinde ebola engeliyle karşılaştılar. İhracatçılar, salgın nedeniyle gelecek için endişelenirken, yakın dönemde gemilerin bölgeye mal taşımak istemeyeceklerini kaydediyor.

Teşvikli yatırımlar baş aşağı gidiyor

2013 yılı Ocak-Haziran döneminde 42 milyar 205 milyon lira olan teşvik belgeli yatırımlar, bu yılın aynı döneminde yüzde 24.87 azalarak 31 milyar 707 milyon liraya geriledi.

İncirde jeotermal santral korkutuyor

İncir üreticisinin son bir haftadır ağaçlardaki yaprak dökülmesinden şikayet ediliyor. Türkiye'nin üretim ve ihracatında söz sahibi olduğu kuru incirde jeotermal yatırımların tehdit oluşturmasından endişe ediliyor

Cep telefonunda zamlı dönem yarın başlıyor

Cep telefonu görüşmelerinde yarından itibaren zamlı tarifeye geçiliyor. 50 milyon aboneyi ilgilendiren zam için TÜDER Başkanı Ağaoğlu, "Yarından itibaren azami görüşme ücretinin dakikası 46.25 kuruş oluyor" diyerek uyarı yaptı.

Hollanda ekonomisi yüzde 0,5 büyüdü

Merkezi İstatistik Bürosu (CBS), ülke ekonomisinin 2014'ün ikinci çeyreğinde bir önceki 3 aylık döneme oranla yüzde 0,5 büyüdüğünü açıkladı.