ANASAYFA DUYURU & HABERLER
13.08.2014 Dünya Gazetesi Özeti

13.08.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ

Oku Grubu Başkanı: Tülay AYDEMİR

 

Rüzgarda yeni iptaller yolda

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), enerji sektöründe lisans sahibi olmasına karşın, yatırım sürecini başlatmamış olan projelerin lisanslarını iptal etmeye başladı. Aralarında Boydak Holding ve Rona Yırcalı’nın da bulunduğu yatırımcıların toplam 32 milyon liralık teminatı geri verilmeyecek. Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği'nden (TÜREB) Dünya Gazetesi'ne yapılan açıklamada yakın bir zamanda büyük firmaların projelerinde iptallerin yaşanacağı ifade edildi. Lisansları iptal edilen firmalar ise konuyu yargıya taşımaya hazırlanıyor. 

Beton çivisi ithalatının önünü kesecek yatırım

Akdeniz Çivi, çelik beton çivisi üretimine hazırlanıyor.Türkiye’de bir ilke imza atmayı hedefleyen şirket, böylece dünyada kullanılan her türlü çiviyi kendi bünyesinde üretebilme potansiyeline ulaşacak

Yaş çay için kg başına 12 kuruş destek

Türkiye tarım havzaları üretim ve desteleme modeline göre üreticilere 2014 yılı ürünü yaş çay için kilogram başına 12 kuruş destekleme ödemesi yapılacak.

Avrupa, Türk ayakkabılarını parlatıyor!

Dünyada her yıl 117 milyar dolar değerinde 21 milyar çift ayakkabı üretiliyor. Bunun da yüzde 90’ı Asya Kıtası'nda imal ediliyor. Türkiye ise yıllık 500 milyon çift ayakkabı üretimi ile dünyada 8’inci, Avrupa’da ise ilk sırada yer alıyor. Ayakkabı sektöründe Çin, yüzde 50’nin üzerindeki payıyla en büyük üretici, tüketici ve ihracatçı konumunda bulunuyor. Üretimde Çin’i Hindistan, Brezilya, Endonezya, İtalya, izliyor. Çin’de her yıl 6.5 milyar çift ayakkabı üretilirken, Hindistan’da bu rakam 800 milyon çifti, Brezilya’da 600 milyonu aşıyor. 

S&P, Türkiye için büyüme tahminini yükseltti

S&P Direktörü, Kıdemli Ekonomist Lysenko, “Türkiye'nin bu yılki büyüme tahminini yüzde 2,4'ten yüzde 2,9'a, 2015 için yüzde 2,7'den yüzde 3'e yükselttik” dedi.

Çin sanayi üretimi beklentilerin altında kaldı

Çin sanayi üretimi, ekonomik toparlanmadaki risk sinyalleri ile Temmuz ayında yüzde 9 yükselerek yüzde 9.2 artış görüleceği yönündeki beklentilerin altında kaldı.

Gümrük işlem sürelerinde hız artıyor

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, Haziran ayında gümrük işlem sürecinin başladığı andan itibaren işlem gören ihracat beyannamelerinin, yüzde 82’sinin işlemlerinin ilk yarım saatte, yüzde 95’inin işlemleri ise ilk dört saatte sonuçlandırılarak ülkeyi terk edebilir duruma geldiğini bildirdi.