ANASAYFA DUYURU & HABERLER
08.08.2014 Dünya Gazetesi Özeti

08.08.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ

Oku Grubu Başkanı: Tülay AYDEMİR

 

‘Kırmızı mercimek ve baharat fiyatları yükseliş eğiliminde'

Dünyanın önde gelen bazı emtia firmalarının Türkiye temsilciliğini yapan Orgin Agro’nun Başkanı Alper Önel, bu yıl kırmızı mercimek ve baharat fiyatlarında yukarı yönlü hareket olduğunu, kuru fasulyeyi ise ucuza yiyeceğimizi söyledi.

Hatay’dan serbest şehir hamlesi

Hatay, ‘ezan, çan, hazan’ seslerinin birbirine karıştığı, üç semavi dinin kalbi. Suriye’de yaşanan çatışma ortamı 3 seneyi aşkın bir süredir kenti kıskacına almış durumda. Hataylılar, çareyi serbest bölge mantığını bütün kente yaymakta arıyor.

AVM’lere ambalaj atıklarını toplama zorunluluğu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, uzun süredir kamuoyu gündemine gelen, alışveriş merkezleri için atık yönetimini de içeren tebliğ taslağını görüşe açtı. Buna göre, üç sınıfta atık getirme merkezi tanımlandı. Belediyeler riskli atıkların da dahil olduğu birinci grup atık getirme merkezini zorunlu olarak kuracak. Üniversite ve alışveriş merkezleri ikinci sınıf atık getirme merkezi kuracak. Bu merkezlerde riskli, zehirli vb. atıklar bulundurulamayacak. Her işletme kendi atıklarını toplamak üzere işyeri mülkiyeti içinde üçüncü sınıf atık getirme merkezi oluşturacak. Birinci ve ikinci sınıftaki atık getirme merkezinde işletmeci olacak ve buralara atıklar ücretsiz teslim edilecek. Birinci ve ikinci sınıftaki işyerlerinde çevre görevlisi de denetim yapacak.

Rusya, Türkiye ile ürün bazlı temaslara başladı

AB ve ABD'den gıda ithalatını kısıtlayacak Rusya, Türkiye'den ithalat için ürün bazlı temaslara başladı

Rusya, ABD ve Avrupa Birliği'nden yaptığı gıda ithalatına ciddi kısıtlamalar getireceğini açıklamasının ardından, beyaz et ürünleri ve meyve sebze başta olmak üzere ihtiyacını karşılayabilmek için Türkiye ile ürün bazlı temaslara başladı.

Sektör temsilcilerinin verdiği bilgiye göre, yıllık 540,000 ton kanatlı ürün ithalatı yapan Rusya mevcut durumda Türkiye'den alım yapmazken; son 3-4 gün içinde Rusya'dan Türk firmalara "mekanik ayrılmış et" ürünlerine yönelik ithalat talepleri gelmeye başladı.