ANASAYFA DUYURU & HABERLER
06.08.2014 Dünya Gazetesi Özeti

06.08.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ

Oku Grubu Başkanı: Tülay AYDEMİR

 

Pamuğun kilosu 31 lira!

Yeni sezon 2014-2015’in sembolik ilk kütlü pamuk satış ihalesi Adana Ticaret Borsası (ATB) tarafından gerçekleştirildi. ATB tescil bölümünde yapılan işlemde Hasan Aslan ve Senem Bulut’un ürettiği toplam 80 kiloluk pamuk geçen seneki satış fiyatının çok altında kalarak 31 TL’den satıldı. Pamuğu Çukobirlik aldı. Türkiye’nin ilk kütlü pamuğu geçen yıla oranla bu sezon oldukça düşük bir rakam ile satıldı. Geçen yıl ilk kütlü pamuk 112 TL’den satılmıştı.

Fındık pazara 10 liradan indi

Fındık, Ordu'da kilosu 10 liradan pazara indi. Giresun Ziraat Odası Başkanı Musa Keskin fiyatların 15 liraya kadar yükselebileceğini dile getirdi.

Karadeniz gemisi artık serbest

Pakistan’ın 25 aydan bu yana alıkoyduğu Karadeniz Holding’e ait Kaya Bey adlı yüzer santral Uluslararası Tahkim Kararı ile serbest kaldı. Karadeniz Holding iştiraklerinden Karkey’in Nisan 2012 tarihinden bu yana Pakistan tarafından tutulan dört yüzer santrali için yaptığı tahkim başvurusu olumlu sonuçlandı. Rehin tutulan 4 gemiden en büyüğü olan 216 MW kapasiteli Karadeniz Powership Kaya Bey tamamen serbest kaldı. Daha önce alınan bir ara kararla, geminin tamir ve bakım için Dubai’ye gitmesine izin verilmişti. Tahkim heyeti bu kez geminin tamamen serbest bırakılmasına hükmetti.

Çalıştırılmayan her engelli için bin 903 lira ceza

4857 sayılı İş Yasası’nın 30’uncu maddesi uyarınca aynı il sınırları içerisinde 50 ve daha fazla işçi çalıştırılan özel sektör işyerlerinde %3 oranında engelli işçi çalıştırma zorunluluğunu yerine getirmeyen işverenlere, çalıştırmadıkları her engelli işçi için ve her ay için 2014 yılında 1.903.00 TL idari para cezası uygulanacak. Toplanan bu idari cezalar ile İş-Kur bünyesinde engelliye iş kurma amaçlı fon oluşturulacak. Söz konusu fonun yönetiminden sorumlu olan Komisyona sunulacak projeler ile girişimcilik eğitimi alan veya kuracağı meslekte eğitim almış engellilerden kendi işini kurmak isteyenlere toplamda 36 bin TL’ye kadar hibe desteği verilebilecek.