ANASAYFA DUYURU & HABERLER
05.08.2014 Dünya Gazetesi Özeti

05.08.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ

Oku Grubu Başkanı: Tülay AYDEMİR

İGDAŞ özelleştirmesinin önü açılıyor

Kanun'da değişiklik öngören tasarıyla doğalgaz piyasası yeniden yapılandırılıyor, İGDAŞ’ın özelleştirilmesinin önü açılıyor

Kamu-özel ortaklığına Hazine garantisi geldi

Hazine Müsteşarlığı’nın kamu-özel ortaklığı projelerine ödeme garantisi vermesi uygulamasındaki ana gerekçelerden biri olan entegre kampüs hastaneler ve şehir hastaneleri projelerine garanti için sürecin tamamlandığı öğrenildi. DÜNYA’ya bilgi veren kaynaklar, ağustos ayı itibariyle sürecin tamamlanarak garantilerin yürürlüğe girmesini beklediklerini kaydettiler. 

21 İtalyan firması Türkiye'de sağlık işine soyunuyor

Emilia Romagna hükümeti, bölgesindeki 21 İtalyan firmanın Türkiye pazarına güçlü girmesi için Türk firmaları arasında işbirliğini geliştirici çalışmalar yürütüyor.

Limon sezonda bile el yakacak

Mersin Turunçgil Üreticileri Birliği (MERTUB) Başkanı Ahmet Dursun Şahin, Türkiye’deki limon üretiminin yüzde 65’inin Mersin’den karşılandığını söyledi. Eylül ve mart ayları arasında yapılan hasat sonrası yaz dönemi için ürünlerin Nevşehir çevresinde yatakta bekletildiğini anlatan Şahin, “Nevşehir çevresinde bekletilen ürünler bu dönem piyasaya sürülüyor. Fiyat bu nedenle yüksek. Bu fiyatlar tarihimizde görmediğimiz seviyelerde ancak bu yükseklik üreticiden çok yatakta bekleten aracılara yarıyor” dedi.

Bu kent, Türkiye'nin iki katı büyüyecek

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, Irak’taki gelişmelerden Gaziantep ihracatının olumsuz yönde etkilendiğini ancak sorunun kısa sürede çözüleceğini belirterek, kentin şimdiye kadarki büyümesinin, ihracattaki başarısının sadece Irak’a bağlanmasının haksızlık olacağını vurguladı. Bu yılki 7 milyar dolarlık ihracat hedeflerini revize etmeyeceklerinin sinyalini veren Konukoğlu, Türkiye’nin bu yıl yüzde 4,5 Gaziantep’in yüzde 9 büyümesini beklediklerini söyledi. 

Temmuzda 123 işçi hayatını kaybetti

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin raporuna göre, Temmuz ayında 16’sı kadın ve 9’u çocuk olmak üzere en az 123 işçi yaşamını yitirdi.,

Egeli hazır giyimciler ihracatta rekor kırdı

Temmuz ihracatını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14 artışla 138 milyon 107 bin dolara çıkaran Egeli hazır giyimciler, yılın ilk 7 aylık dönemi ile son 12 aylık ihracatta rekora imza attı

En fazla üretim ve teslimat linyitte gerçekleşti

2014 yılı Nisan ayında taşkömürünün satılabilir üretim miktarı 162 bin 480 ton olurken, linyitin 4 milyon 760 bin 152 ton, taşkömürü kokunun 382 bin 195 ton düzeyinde gerçekleşti.