ANASAYFA DUYURU & HABERLER
29.04.2014 Dünya Gazetesi Özeti

29.04.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ

 

Oku Grubu Başkanı: Tülay AYDEMİR

 

Yaş sebze-meyvede 'zirai ilaç' tehlikesi

Almanya’ya ihraç edilen biberde zirai ilaç kalıntısı, Rusya’ya ihraç edilen domateste ise Tuta Absoluta’ya rastlanması ihracatçıyı zora soktu. Yaş meyve-sebze ihracatında rekor üstüne rekor kırılırken, Almanya’ya ihraç edilen biberlerde zirai ilaç kalıntısı çıkması ve 5 ton biberin imha edilmesi hem ihracatçılarda hem de üreticilerde şok etkisi yarattı.

Şirketler, tahvil ihracında frene bastı

Faiz yükseldi, özel sektör tahvil ihraçları geriledi. Şirketlerin payı yüzde 8’den 3’e indi, şirket sayısı da 12'den 4'e düştü.

Fransa'da bisikletiyle işe gidene vergi indirimi geliyor

Proje kapsamında, işyerlerine giderken bisiklet kullananlara kilometre başına 25 cent verilecek ya da vergi indirimi sağlanacak. Fransızlar araba yerine bisiklet kullandıklarında, hem kendi sağlıkları, hem ekonomi hem de çevreye katkı sağlamış olacaklar.

'Taksit sınırlaması'nı yargıya taşıdılar

İstanbul Kuyumcular Odası, şubat ayında yürürlüğe giren kredi kartına taksit sınırlaması getiren düzenleme için Danıştay'da dava açmıştır.

Küresel piyasalar Fed öncesinde pozitif

Küresel piyasalar, bugün başlayacak ve kararların yarın açıklanacağı ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısı öncesinde genel olarak pozitif seyrediyor.

İstanbul Autoshow'un tarihi belli oldu

Bu yıl takvimden çıkarılan İstanbul Autoshow Fuarı, önümüzdeki yıl 21-31 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek.