ANASAYFA DUYURU & HABERLER
01.08.2014 Dünya Gazetesi Özeti

01.08.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ

Oku Grubu Başkanı: Tülay AYDEMİR

40 bin sanayi ürününden 7 bini uygunsuz çıktı

 Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 2014 yılının ilk 6 ayında 40 bin 141 farklı modelde sanayi ürününü denetledi, bunlardan 7 bin 784’ünü uygunsuz buldu, 29 farklı marka-model hakkında ise toplatma kararı verdi. 

Turistler 'üst-baş'a 1.5 milyar dolar harcadı

TÜİK verilerinden elde edilen bilgilere göre, turistler yılın ilk yarısında 1 milyar 547 milyon dolarlık giyim harcaması yaptı.

Derici kötü niyetli üreticiden şikayetçi

Derideki çekme payı, kötü niyetli üreticinin ekmeğine yağ sürüyor. Ortalama yüzde 5 ila 6 oranında fire payı verilen deride, bu pay son yıllarda yüzde 20’lere kadar çıkmış durumda. Uluslararası ticarette özellikle Hindistan ve Pakistan’da bu tür örneklere sık rastlanıyor. Ancak aynı uygulama Türkiye’deki bazı üreticilerde de görülüyor. Sorunun uzun bir geçmişe dayandığını belirten Deri Tanıtım Grubu eski Başkanı Lemi Tolunay, çözüm olarak Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın denetleyici olması gerektiğini belirtiyor ve ekliyor: “Bakanlığa defalarca ‘Bir laboratuvar yetkilendirin ve anlaşamama durumunda o laboratuvardan çıkacak karar en doğrusu olsun’ önerisiyle gittik. Ancak bir türlü sonuca gidilemiyor.” Desa’nın Kurucusu Melih Çelet ise bu çalışma şeklinin ne ihracatta ne de ithalatta olumsuz bir yansıması olmadığını; suistimal yapan firmaların azınlıkta olduğunu söylüyor. 

Hazine 15 ihale düzenleyecek

Hazine; ağustos, eylül ve ekimde 5'er ihale düzenleyecek; ekimde 1.5 milyar TL tutarında kira sertifikası ihracı da planlanıyor.

SGK, kredi üzerinden 'kaçak' avında

SGK) istediği kişinin banka hesap bilgilerini talep edebilmesine olanak tanıyan tebliğ 1 Ağustos itibariyle yürürlüğe girdi. Tebliğe göre kredi çeken ya da kredi kartı almak isteyen kişilerin bankaya verdikleri maaş bordrosunun veya ücret bilgisinin bir kopyası anında SGK’ya gönderilecek. Böylece SGK, kendisine bildirilen prime esas ücretle, bankaya kredi veya kredi kartı almak için bildirilen ücreti karşılaştırabilecek. Bu uygulama ile birlikte SGK, bankaya bildirilen tutarı, kendi veri tabanı ile karşılaştırarak düşük maaş bildirimi yapan, güvencesiz işçi çalıştıran şirketleri takibe alabilecek.

Ukrayna krizi için Minsk'te toplantı

Ukrayna, Rusya ve AGİT üst düzey temsilcilerinden oluşan Üçlü Temas Grubu, Ukrayna'nın doğusundaki ayrılıkçı grupların temsilcileri ile Belarus'un başkenti Minsk'de bir araya geldi.