ANASAYFA DUYURU & HABERLER
31.07.2014 Dünya Gazetesi Özeti

31.07.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ

Oku Grubu Başkanı: Tülay AYDEMİR

 

Petrole e-denetim geliyor

Maliye Bakanlığı, 2015 yılı başından itibaren petrol ve petrol ürünlerine ilişkin tedarik zincirini sürekli takip etmeye hazırlanıyor. Bakan Şimşek'in talimatıyla çalışmalara hız veren Bakanlık, önümüzdeki yıl itibarıyla akaryakıt sektöründe üreticiden ithalatçıya, dağıtıcıdan benzin istasyonlarına kadar tüm mükelleflerden ilgili verileri toplayarak elektronik ortamda denetleyecek ve inceleyecek.

Demirtaş OSB'nin santrali sanayici ile çevrecileri karşı karşıya getirdi

Demirtaş OSB yönetiminin enerji giderlerini azaltma hedefiyle kurmaya hazırlandığı Buhar ve Elektrik Üretim Tesisi, çevrecilerle sanayileri karşı karşıya getirdi. Çevreciler santralin tarım alanlarına büyük zarar vereceğini düşünüyor.

Çocukların yerini Guardian bulacak

Tayvan merkezli Beluvv firması, Guardian adını verdiği ürünü ile çocukların nerede olduğunu telefonunuzdan takip etmenizi sağlıyor. Guardian, giyilebilir teknoloji ürünlerinin öne çıktığı günümüz teknolojisinde ailelerin çocuklarını izleyebilmelerini sağlayan saat görünümünde bir cihaz. Android ya da İOS tabanlı akıllı telefonlar ve tabletlere bluetooth bağlantısı kuran cihaz, çocuğunuz sizden uzaklaşmaya başladığı anda uyarı vermeye başlıyor.

"1881-Atatürk" bugün geliyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin deniz ulaşımının geliştirilmesi amacıyla sipariş verdiği 15 yeni yolcu gemisinden ilk ikisi olan “Çakabey” ve “Dokuz Eylül” İzmir Körfezi’ndeki seferlerini sürdürürken, İzmirlilerin yoğun ilgi gösterdiği anket ile ismi “1881-Atatürk” olarak belirlenen üçüncü yolcu gemisi de bugün kente geliyor. 1881-Atatürk, körfezdeki testlerini tamamladıktan sonra sefere başlayacak.

Arjantin iflas etti

Vadesi gelen 1.3 milyar dolarlık tahvilin geri ödenmesini talep eden kreditörlerle yaptığı görüşmelerden sonuç alamayan Arjantin ekonomisi iflas etti.

Yurtdışında seçim heyecanı

Yurtdışındaki vatandaşlar bugün ilk kez bulundukları ülkelerde oy kullanma heyecanı yaşayacak. Cumhurbaşkanı seçimi için yurt dışında yaşayan yaklaşık 2 milyon 790 bin seçmen sandığa gidecek.