ANASAYFA DUYURU & HABERLER
28.04.2014 Dünya Gazetesi Özeti

28.04.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ

 

Oku Grubu Başkanı: Tülay Aydemir

 

En fazla kayıt dışı çalışan grup: Kadınlar ve gençler

Türkiye’de toplam çalışan 7 milyon 641 bin kadının, 3 milyon 973 bininin kayıt dışı çalıştığı belirlendi. Yine, 25 yaş altı 3 milyon 727 bin çalışanın da 1 milyon 806 bininin kayıt dışı çalıştığı TÜİK verilerinde yer aldı.

Arnavutluk'tan Türkiye'ye 'yatırım' çağrısı

AB üyeliği için gün sayan Arnavutluk, ticaret hacmini yükseltmek istiyor. Türkiye’yi önemli ticaret partneri olarak gören Arnavutluk yıllık 400 milyon dolar olan dış ticaretin 1 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor.

Tekstil OSB ile 7 bin 500 kişiye iş yaratacak

GAP ile pamuk üretimini artırması beklenen Diyarbakır, Tekstil İhtisas OSB projesi için gün sayıyor. Uygunluk onayının ardından bu yıl yer tahsislerine başlanacak proje kapsamında 7 bin 500 kişinin istihdam edilmesi hedefleniyor.

'Tarihin Sonu'nun yazarı İSO kongresi için geliyor

İSO 12. Sanayi Kongresi'nin ana konuşmacısı Tarihin Sonu ve Son İnsan kitabının yazarı Prof. Francis Fukuyama olacak.

Merkezi ortak sınavların ilk oturumu bugün

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 28-29 Nisan 2014 pazartesi ve salı günü yapılacak ikinci dönem ortak sınavlarına 1 milyon 271 bin 273 ortaokul 8’inci sınıf öğrencisi katılacak.

Tasarım ofislerine Ar-Ge desteği geliyor

Hükümet, markalaşmanın önemli bir unsuru olan tasarımı doğrudan desteklemek amacıyla bir adım daha atıyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, tasarım ofislerinin Ar-Ge desteklerinden faydalanmasına ilişkin bir eylemin de yer aldığı Tasarım Strateji Belgesi’nin geçen hafta EKK’ya sunulduğunu ifade ederek, “Şimdi üzerinde teknik çalışmamızı yoğunlaştıracağız. Bundan sonra da nasıl destekleneceğine dair mekanizmayı netleştireceğiz” dedi. Işık ayrıca, bakanlık bünyesinde verilen desteklerin etki analizinin yapılacağı ‘Etki Değerlendirme Daire Başkanlığı’nın bu yıl içinde kurulacağını bildirdi.