ANASAYFA DUYURU & HABERLER
25.04.2014 Dünya Gazetesi Özeti

25.04.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ

Oku Grubu Başkanı: Tülay Aydemir

 

İmaj düzeltmek için Türkiye'ye geliyorlar

Çin devletinin desteğiyle bu yıl Türkiye’de ilk kez düzenlenecek olan China Homelife fuarıyla, ‘Çin malları kalitesizdir’ imajının önüne geçilmek hedefleniyor.

Gül 'Dünyanın en etkili 100 kişisi' arasında

Cumhurbaşkanı Gül, Time dergisinin yıllık hazırladığı "Dünyanın en etkili 100 ismi” arasında yer aldı.

Don, meyve fiyatlarını artırdı

Kuraklığın ardından yaşanan don nedeniyle fındık, kayısı, kivi ve karpuz fiyatları tavan yaptı. Bu ürünlerin fiyatları yüzde 30 ile yüzde 100 arasında değişen oranlarda arttı.

En büyük teşvik Erzincan'a

Şubatta en büyük teşvik belgesi 1 milyar 26 milyon dolarla, Erzincan’a HES projesi yapacak Eriç Enerji’ye verildi.

Yurtdışı fuar organizasyonlarına ilişkin düzenleme

 Milli katılım organizasyonu düzenlenen fuarda Türk katılımcı sayısının toplam katılımcı sayısına oranının yüzde 70'in üzerinde olması halinde aynı fuara bir sonraki takvim yılı için milli katılım organizasyonu düzenlenmesi izni verilmeyecek.

Apple 30 milyarlık $'lık hissesini geri alıyor

Bilgisayar ve akıllı telefon üreticisi Apple’ın karı, 2014’ün ilk çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7 artarak 10,2 milyar dolara yükseldi. Apple, BDDK tarafından açıklanan, Türk bankalarının geçen yılki karı olan 24,73 milyar liraya (10,9 milyar dolar), 3 ayda yaklaşmış oldu. Teknoloji şirketi Apple, bu yılın 29 Mart´ ta biten 3 aylık dönemine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. İlk çeyrekte temettü ödemelerini yüzde 8 artıran Apple, 30 milyar dolarlık hisse geri alımı yapacağını duyurdu. Hisse bölünmesine gideceğini açıklayan Apple, 525 dolardan işlem gören hisselerin 1’e 7 oranında bölüneceğini bildirdi.