ANASAYFA DUYURU & HABERLER
18.07.2014 Dünya Gazetesi Özeti

18.07.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ

Oku Grubu Başkanı: Tülay AYDEMİR

Suriyeli esnafa denetimler başladı

Suriye’de yaşanan iç karışıklıklar sonrasında Mersin’e göç edip iş yeri açarak ticari hayata başlayan Suriyeli esnaf için denetimler başladı. Kuralsız işyerleri açılması, kayıtsız işçi çalıştırılması sonucu yaşanan sıkıntılara yönelik yapılan haberler ses getirdi. Geçtiğimiz gün Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu başkanlığında Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediye başkanları, kaymakamlar, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası ile Mersin Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı bir araya gelerek bir çalışma başlattı. Alt belediyeler de ilk adımları atarak bölgelerindeki denetimleri artırmaya başladı. Suriyelilerin Mersin’de işyeri açmasına ya da çalışmasına karşı olmadıklarını ancak, ticari hayattaki kuralsızlıktan şikâyetçi olduklarını kaydeden Mersin Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Talat Dinçer, artık sorunun çözüldüğüne dikkat çekerek, “Suriyeli vatandaşlarla sıkıntımız yok. Ticari hayatın düzenlenmesini istiyorduk, bunun da gereği yapıldı. Bugün itibariyle birçok yerde denetim başladı” dedi.

Zirvede İki Türk

Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakcı, dünya ekonomisine yön veren IMF’nin Direktörler Kurulu’na seçildi. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise 2015’teki G-20 Zirvesi’nde Türkiye'ye gelecek işadamlarına B-20 Başkanı olarak hitap edecek

ABD, Rusya'yı kalbinden vurdu

ABD Başkanı Barack Obama’nın Rusya’ya karşı getirdiği en ağır yaptırımın merkezinde ülkenin GSYH’sinin yüzde 8’inden fazlasını üreten Rosneft var. AB de yaptırımları genişletecek

Kredi kullanımı azaldı, emlak değerleme sektörü daraldı

Bankalardan kredi kullanarak konut alımının azalması kredi için konut değerlemesi yapan değerleme sektöründe yüzde 30’a varan daralmaya neden oldu.

Ambalajda ‘bedelsiz atık’ kavga çıkardı!

Danıştay’ın aldığı kararla ambalaj atıklarının bedelsiz toplanmasının önünü açması, sektörde tartışma yarattı. Bakanlığın valiliklere gönderdiği ‘ambalaj atıkları bedelsiz toplanacak’ kararı tepki doğurdu. Sektörün kayıt dışına çıkmasından endişe eden sektör temsilcileri Çevre Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı yönetmelikte bedelli/bedelsiz ayrımının yapılmaması gerektiğini, piyasanın bunu serbest piyasa ekonomisi koşullarında belirleyebileceğini savundu.

SGK borçlarında TL şartı kalktı

SGK'dan yapılan açıklamada, yurt dışı sigorta borçlanmalarında döviz bozdurma zorunluluğunun kaldırıldığı bildirildi

Sanayiciden Ar-Ge ve test merkezi talebi

Altyapı ve liman, demiryolu, otoyol bağlantısı gibi sorunlarına çözüm arayan Bursa Serbest Bölge firmaları, rekabet şanslarını artırmak ve birim maliyetlerini azaltmak için ortak Ar-Ge, ölçüm ve test merkezi kurulmasını istiyor.

Çayda 100 yıllık tehlike sinyali

 Osmanlı’da Sultan II. Abdülhamid döneminde yetiştirilmeye başlayan, Cumhuriyet ile birlikte endüstriyel tarıma geçilen çay bitkisinin yaklaşık 100 yıllık ekonomik ömrünü tamamlamak üzere olduğu belirtildi.