ANASAYFA DUYURU & HABERLER
17.07.2014 Dünya Gazetesi Özeti

17.07.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ

Oku Grubu Başkanı: Tülay AYDEMİR

'Ekonomi düzeliyor'

Fed'in "Bej kitap" Haziran sayısında ekonominin ülke genelinde düzeldiğine işaret edildi, yılın ikinci yarısında ekonomik faaliyetlerin tüm bölgelerde yükselişte olduğu belirtildi.

Irak'a yumurta havadan gidecek

Irak'ta yaşanan iç karışıklık ve çatışmalar bölgeye yapılan ihracatı da engelliyor. Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği, Irak'a uçakla yumurta ihracatı yapmak için THY'ye işbirliği teklifinde bulundu.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, faiz kararını bugün saat 14.00'te açıklandı.Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ölçülü faiz indirimlerini sürdürerek, bir hafta vadeli repo faizini 50 baz puan düşüşle yüzde 8.25'e çekti. TCMB üst üste üçüncü ayda gerçekleştirdiği faiz indirimi ile politika faizini toplamda 175 baz puan indirmiş oldu. TCMB geçen ayda da olduğu gibi politika faizindeki indirimin nedeni olarak son aylarda küresel likidite koşullarındaki iyileşmeyi gösterdi.

Kısa vadeli dış borç stoğu arttı

Kısa vadeli dış borç stoku, mayıs ayında geçen yıl sonuna göre yüzde 1 artışla 130,6 milyar dolara yükseldi.

İstihdamda en büyük potansiyel "ev kadınları"

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), istihdam oranını yükseltmek açısından en fazla potansiyele sahip grubun 11 milyon 318 bin kişi ile ev kadınları olduğunu bildirdi.