ANASAYFA DUYURU & HABERLER
16.07.2014 Dünya Gazetesi Özeti

16.07.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ

Oku Grubu Başkanı: Tülay AYDEMİR

 

Silahlar susmadı, ihracat yüzde 30 düştü

TİM Başkanı Büyükekşi, Irak'ta yaşanan gelişmelere değindi. Çatışmaların sürmesiyle birlikte bölgeye yapılan ihracatın her geçen gün gerilediğini belirten Büyükekşi, "İhracattaki kan kaybımız yüzde 30’a yükseldi" dedi. “Irak, yıllık 12 milyar dolar ihracat ile Almanya'nın ardından ikinci büyük ihracat pazarımız. 2014'ün ilk 5 ayında Irak'a ihracatımız yüzde 11 artışla 5 milyar 40 milyon dolara yükseldi. Ancak Haziran ayında aylık ihracat yüzde 21 geriledi. Bugün ise ihracattaki gerileme yüzde 30’a yükseldi. Bu son derece önemli bir oran. Irak'a yaptığımız ihracatın olağan seyrinde devam etmemesinin ihracat artışına 2.5 puan negatif etkisi var.”

Mavi bayrakta arıtma sorunu

Kültür ve Turizm Bakanlığı, TÜRÇEV ile Karadeniz ve Doğu Akdeniz’de arıtma tesisi faaliyete geçen yerlerdeMavi Bayrak potansiyelini harekete geçirecek.

3 Türk şirketi ilk 50'de

The Boston Consulting Group'un yaptığı “Yerel Dinamolar – Gelişmekte Olan Pazarlarda Yerel Oyuncular Nasıl Kazanıyor?” araştırmasına göre yerel şirketler, küresel devleri geride bırakıyor. Türkiye’den Abdi İbrahim, BİM ve LC Waikiki de raporda yer alıyor.

Sanayicinin ithalatta teminat sorununa çözüm geliyor

Borcuna sadık mükelleflere ödülde ilk adım atıldı. Bakan Şimşek, borcunu zamanında ödeyen ve belirli bir kapasiteye sahip sanayicilerin ithalat sırasında verdikleri teminatın çözümüne kolaylık getireceklerini söyledi

Yenilenebilir enerjide dünya ortalamasını geçtik

Türkiye, geçen yıl ürettiği elektriğin yaklaşık 3'te 1'ini yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılayarak bu alanda dünya ortalamasını geride bıraktı.

Türk bankacılık sektörü 23 AB ülkesini geçti

Aktif büyüklüğü 855 milyar doları aşan Türk bankacılık sektörü, Hollanda, Danimarka, Portekiz ve İsveç'in aralarında bulunduğu 23 AB ülkesinin ekonomik büyüklüğünü geride bıraktı