ANASAYFA DUYURU & HABERLER
15.07.2014 Dünya Gazetesi Özeti

15.07.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ

Oku Grubu Başkanı: Tülay AYDEMİR

İşte sonbaharda piyasaları bekleyen iki senaryo

Fed'in sonbaharda alacağı faiz kararı global ekonomiyi yönlendirecek. Uzmanlar borsa, döviz ve faizde yeni senaryolar yazıldığını belirtiyor.

ABD'nin klorlu tavuğuna Alman direnişi

Avrupa Birliği (AB) ve ABD arasında müzakereleri süren serbest ticaret anlaşmasına Almanya’dan itiraz sesleri yükseliyor. ABD’nin Avrupa’da ticari dinleme faaliyetleri yaptığının iddia edilmesinden bir süre sonra Almanya’da gıda güvenliği sebebiyle ABD ürünlerine pazarını açmak istemediğini söyleyen sesler çoğalıyor. Her iki tarafa da 100 milyar dolarlık büyüme sağlayabilecek bu serbest ticaret anlaşmasının büyüme ve istihdam yaratabileceğini fakat her halükarda kamuoyunun desteğini alması gerektiği belirtiliyor. 

'Otomotivin üretim ve ihracatında sorun yok'

 Otomotiv satışlarında yaşanan daralmayı sadece ÖTV oranlarındaki değişikliğe bağlamanın doğru olmayacağını belirten Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, binek araç satışlarında meydana gelen azalışta döviz kurunda ve faiz oranlarında meydana gelen değişimler ile iç tüketimin kısılması amacıyla getirilen düzenlemelerin de etkili olduğunu kaydetti.

İş hayatından kadının adı siliniyor

Kamu ve esnaf dışında sigortalı olarak bir işyerinde çalışan kişilerin gruplandığı 4A (zorunlu sigortalı) kapsamında işyeri başına düşen kadın çalışan sayısı 2009’da 0.56 seviyesindeyken, 2014 yılı Mart ayı itibariyle yüzde 0.49’a düştü. Kadınların en fazla çalıştığı üç işkolu ise giyim eşyası imalatı, perakende satış işletmeleri ve eğitim oldu.

Ulaştırma Bakanlığı'nda atama

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığında, açık bulunan Müsteşar Yardımcılığına Maden İşleri Genel Müdürü Mehmet Hamdi Yıldırım getirildi.

Zeytin atığından enerji üretecek

Dünyanın en büyük zeytin üreticisi Marmarabirlik, Ar-Ge çalışmalarıyla ürün gamını geliştirirken, verimlilik çalışmalarına da odaklandı. Kasım ayında zeytin atıklarından enerji üretmeye başlayacak birlik, böylece hem atıkların hem de zeytin kara suyunun bertarafı sorununu çözmüş olacak.