ANASAYFA DUYURU & HABERLER
14.07.2014 Dünya Gazetesi Özeti

14.07.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ

Oku Grubu Başkanı: Tülay AYDEMİR

Lojistik firmaları 'enerji' depolayacak

Türk lojistik firmalarının enerji sektörüne yönelik yatırımları hızla artıyor. Firmalar, milyonlarca dolar yatırdıkları ekipmanları ve uzman kadrolarıyla artık Türkiye bağlantılı olmayan enerji projelerini de dünyanın bir ucundan diğer ucuna taşıyor.

Tarım ÜFE Haziran'da azaldı

Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi (Tarım ÜFE), haziranda bir önceki aya yüzde 0,18 azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 7,37 artış gösterdi.

 Endüstriyel metallerde ibre yukarı

Bu yılın ilk çeyreğinin sonunda sadece tek bir endüstriyel metal pozitif performans gösterebilmişti; nikel. İkinci çeyrekte nikele alüminyum ve çinko katıldı. Üçüncü çeyrekte bakır ve kurşunun da bu metallere eklenmesi bekleniyor.

İstanbul'da anten kirliliği sona eriyor

İstanbul'da radyo ve televizyon vericilerinin oluşturduğu görüntü kirliliğinin önüne geçilmesi amacıyla yapılacak Küçük Çamlıca TV-Radyo Kulesi İnşaatı 24 Temmuz'da ihale edilecek.

İhracat beklentisi azaldı

Ekonomi Bakanlığı Dış Ticaret Beklenti Anketi'ne göre, yılın üçüncü çeyreğinde, ikinci çeyreğe göre ihracat beklentisi azaldı.

Ekonomi Bakanlığı'nın, yılın üçüncü çeyreğine ilişkin dış ticaret beklenti anketi açıklandı. Buna göre İhracat Beklenti Endeksi, yılın üçüncü çeyreğinde, ikinci çeyreğe göre 3 puan azaldı. Yılın ikinci çeyreğinde 116.7 olan Endeks, üçüncü üç aylık dönem için 113.7 seviyesinde gerçekleşti.

İthalat beklentisi arttı

Beklenti anketine göre, üçüncü çeyrekte, ikinci çeyreğe göre ithalat beklentisi arttı. İthalat Beklenti Endeksi, söz konusu dönemde 6.2 puan yükseldi. 2014'ün ikinci çeyreğinde 104.1 olan Endeks, üçüncü çeyrekte 110.3 seviyesinde gerçekleşti.

Kiralara 'dönüşüm' ve 'Suriyeli' dopingi

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Aşa, "Son 6 ay içinde İstanbul'un bazı semtlerinde kiralık ev fiyatları kentsel dönüşüm ve Suriyeliler nedeniyle oldukça arttı" dedi