ANASAYFA DUYURU & HABERLER
24.04.2014 Dünya Gazetesi Özeti

24.04.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ

Oku Grubu Başkanı: Tülay Aydemir

‘İhracat eşittir ekmek’

İhracatın Yıldızları Ödül Töreni’nde konuşan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, “İhracat ekonominin olmazsa olmazıdır, Türkiye için ihracat eşittir ekmek” dedi

DÜNYA Gazetesi ve DHL Express işbirliğiyle Akbank ve Vodafone sponsorluğunda düzenlenen İhracatın Yıldızları Ödül Töreni’nde konuşan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ihracatın ekonomi için önemine dikkat çekerek, “İhracat eşittir ekmek” dedi. Türkiye’de güven konusunda bazı sorunlar olduğunu belirten Babacan, “Tek çaremiz daha iyi işleyen demokrasi, özgürlükler ve hukukun üstünlüğüdür. Bunları yapamazsak 2023 hedefl eri hayal olur” diye konuştu. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin de katılarak bir konuşma yaptığı gecede, “İhracatın Yıldızı” seçilen Aselsan’ın yanı sıra 8 kategoride ödül verildi. DÜNYA Gazetesi ve DHL Express Türkiye işbirliği ile düzenlenen; Akbank ve Vodafone sponsorluğunda, 12’nci yılına giren İhracatın Yıldızları ödül töreni, önceki akşam gerçekleştirildi. Törene, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, DHL Express Türkiye CEO’su Markus Reckling, Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt'ün yanı sıra, Orta Anadolu Makina İhracatçıları Birliği Başkanı ve İstanbul Sanayi Odası Başkan Vekili Adnan Dalgakıran, İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, TGSD Başkanı Cem Negrin, OTİAD Başkanı Ali Ulvi Orhan, Türkiye Moda ve Hazırgiyim Fedarasyonu Başkanı Hüseyin Öztürk, Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Namık Ekinci, İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Murat Akyüz gibi ihracat ve iş dünyasının önde gelen isimleri katıldı. Gecede 8 kategoride 17 firma ödül alırken, “2013 Yılında İhracatın Yıldızı” ödülüne Aselsan layık görüldü. 

Starbucks’a çevreci rakip

İsveçli Wheely’s, güneş enerjisi ile çalışan kahve makinesi ile yeni bir franchise modeli yaratmayı hedefliyor. Projenin amacı, büyük bütçeleri olmayan genç girişimcilerin yatırım yapmak isteyecekleri küresel bir zincir kurmak.

TSK ilk ATAK’ı teslim aldı                                                                               

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ilk T-129 ATAK saldırı helikopterlerinin Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kabul edildiğini ve bir adet helikopterin 22 Nisan’da teslim edildiğini açıkladı. 

Kars-Tiflis’te sona yaklaşıldı

Demiryolu hattında bu yıl sonunda testler gerçekleştirilecek. 2015 yılının ikinci yarısında ise üç ülkeyi birbirine bağlayan hat tam olarak faaliyete geçecek.

Şubatta 249 yatırım teşvik belgesi verildi

Belge verilen projelerin sabit yatırım tutarı 5.7 milyar lirayı buluyor. Yatırımların hayata geçmesiyle 6 bin 869 kişinin istihdam edilmesi bekleniyor.