ANASAYFA DUYURU & HABERLER
22.04.2014 Dünya Gazetesi Özeti

22.04.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ

Oku Grubu Başkanı: Tülay Aydemir

İHKİB'de 3. Tanrıverdi dönemi

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) başkanlığı seçimlerini Hikmet Tanrıverdi kazandı.

'Konuşan Eldivenler' engellileri hayata bağlayacak

“Konuşan Eldivenler” işitme ve konuşma engelli insanların sesini duyurmasını sağlayacak.Türkçe işaret dilindeki 2 bine yakın işaretin sesle ifade edilmesini sağlayacak eldiven 22 ay sonra üretilebilecek.

Akkuyu, Japon belgeseline konu oldu

Japonlar, Türk halkının nükleer santrale bakışını merak etti. Akkuyu santrali, Japon devlet televizyonunun konusu oldu. Türkiye’de nükleer santral inşa etmeye hazırlanan Japonya’nın devlet televizyonu, bir belgesel çekerek Türk halkının nükleer enerjiye bakışını ele aldı. 

Alabalıkçı pazar ve kuraklık kıskacında

Önce kuraklık, sonra Şili’nin Avrupa pazarına girmesi, Kayseri su ürünleri sektörünü zor durumda bıraktı. İşçilik ve yem maliyetlerindeki artışlardan da olumsuz etkilenen ihracat ağırlıklı bir çok işletme kapanmamak için direniyor.Su ürünleri sektöründe atak yaparak alabalıkta üretimi 9 bin, ihracatını ise 5 bin tona çıkaran Kayseri, önce kuraklık, ardından da Şili’nin Avrupa pazarına girmesiyle zor durumda kaldı. Firma sahipleri, ihracat pazarındaki daralmanın yanı sıra, yem ve işçiliğin de pahalandığını, pazarın küçülmesi nedeniyle ihracat ağırlıklı üretim yapan çoğu işletmenin kapanmamak için direndiğini ifade etti.

Türkiye ‘e-imza'yı sevmedi

Elektronik imza Türkiye'de beklentilerin altında kaldı. 9 yılda sadece 770 bin kişi e-imzayı tercih etti.

Gülmek hafızayı güçlendiriyor

ABD'li bilim adamlarının araştırması, gülmenin, hafızayı olumsuz etkileyen stres seviyesini azalttığını böylece hafızanın olumlu yönde etkilendiğini ortaya çıkardı.

ABD Türkiye'den gelen çeliğe vergi getirdi

ABD damping iddiası üzerine Türk ve Meksika şirketlerinden nervürlü çelik ithaline vergi getirdi. İçdaş Çelik ve Ulaşım Sanayii'nin ürünleri yüzde 2.64 vergiye tabi olacak.