ANASAYFA DUYURU & HABERLER
21.04.2014 Dünya Gazetesi Özeti

21.04.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ

Oku Grubu Başkanı: Tülay Aydemir

'Helal'de lider olacağız'

TSE’nin İslam dünyasının en büyük gözetim kuruluşu olacağını ifade eden TSE Başkanı Hulusi Şentürk, önlerinin açılması durumunda yurtdışından milyarlarca dolarlık hizmet geliri sağlayacaklarını kaydetti.

İHKİB'de seçim günü

Bugün yeni başkanını seçmeye hazırlanan İHKİB’de her iki adayın projeleri dikkat çekiyor. Hem Hikmet Tanrıverdi hem Hüseyin Öztürk özellikle teşvik bölgelerinde yatırımları artırmaya ağırlık verirken; sanayicinin köklü sorunlarını çözmeyi hedefliyor.

Uzun seçim maratonunu bugün sonlandırmaya hazırlanan İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) iki adayıyla seçime hazır. Başkanlığı yeniden aday olan ve hali hazırda başkanlık görevini sürdüren Hikmet Tanrıverdi’nin yeni dönemdeki projeleri arasında, tasarım ağırlıklı üretim, Şanlıurfa’da kurulacak Hazırgiyim Organize Sanayi Bölgesi (HOSAB) ve bürokrasinin azaltılması gibi başlıklar öne çıkıyor. Diğer aday ve aynı zamanda Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Çorap Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdüren Hüseyin Öztürk ise 4 yılda sektörün ihracatını 35 milyar dolara çıkaracaklarını ve teşvikli bölgede 1 milyon kişiye istihdam sağlayacaklarını belirtiyor.

600 ton atık pil toplayacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca atık pillerin toplanması ve bertarafı konusunda yetkilendirilmiş tek kuruluş olan Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) 2014 için hedefini 600 ton olarak belirledi.

Otomotiv sektörüne filo kiralama 'dopingi'

Türkiye'de geçen yıl yüzde 21,9 büyüyen operasyonel filo kiralama sektörüne bu yıl 85 bin araç katılacak.

Kızılay 3 yıllık kargo hizmeti satın alacak

Türk Kızılayı Genel Müdürlüğü, özel güvenlik hizmeti ile 3 yıllık kargo hizmeti ihalesi için 15-16 Mayıs tarihlerine kadar teklifler teslim edilecek.

İhracatta fırsat, finansmanda risk

TÜRKONFED'in nisan ayı Ekonomik Görünüm Raporu'na göre küresel ekonomi, gelişmekte olan ülkeler için ihracatta fırsatlar sunarken, finansman konusunda risk barındırıyor.