ANASAYFA DUYURU & HABERLER
17.04.2014 Dünya Gazetesi Özeti

17.04.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ

Oku Grubu Başkanı: Tülay Aydemir

 

5 milyar dolarlık hedefte işleri, Serbest Ticaret Anlaşması kolaylaştıracak

Malezya ile bugün imzalanacak STA ile Türkiye kayıtlarına göre 1.6 milyar dolar olan dış ticaret hacminin 2018 yılına kadar 3 kat artırılarak 5 milyar dolara çıkartılması hedeflenmektedir.

Fındıkçıyı kontrat endişesi sardı!

Don felaketi fındık rekoltesini ciddi oranda düşürdü. Avrupalı alıcılarla yapılan kontratların karşılanamama tehlikesi doğdu.

Girişimcilere ve özel şirketlere 2.4 milyar lira

Bütçeden, girişimcilere ve özel şirketlere 2.4 milyar TL destek verildi. Çeşitli proje ve programlarla girişimciliği desteklemek, şirket kuruluşlarını büyütmek amacıyla dağıtılan nakit desteklerin toplamı 8 yılda 2.4 milyar TL’ye ulaştı. 

Lisanssızda bir arpa boyu yol

Lisanssız elektrik üreten tesis sayısı 30, toplam kurulu güç 15 MW ile sınırlı. Kurulu gücün yarısı da, tek bir kojenerasyon tesisinden geliyor. Ancak yatırım iştahı yüksek, başvuru sayısı her geçen gün artıyor.Türkiye’de “kendi elektriğini kendin üret, fazlasını da devlete sat” diye özetlenebilecek lisanssız elektrik üretim yatırımlarında beklenen hıza ulaşılabilmiş değil. Halen Türkiye çapında lisanssız elektrik üretiminde toplam kurulu güç 15 MW civarında. Kurulu gücün yarıdan fazlası da, sanayi kuruluşlarının atık ısı vs. gibi atıl kaynakları değerlendirmek amacıyla kurduğu kojenerasyon tesisleri oluşturuyor. 

AB fonlarının dağıtımı iş kapısı 'proje yazmak' yeni meslek oldu

”AB-Türkiye ilişkileri sekteye uğradı”, “AB, Türkiye’nin gündeminde değil” söylemleri devam ederken öğrenciler, girişimciler geliştirdikleri projelerin finansmanı için Avrupa Birliği’nin kapısını çalıyor.