ANASAYFA DUYURU & HABERLER
16.04.2014 Dünya Gazetesi Özeti

16.04.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ

Oku Grubu Başkanı: Tülay Aydemir

E-ticaret süpermarkete girdi

Türkiye’de sanal süpermarket pazarı e-ticaret içinde dikkat çekici bir boyuta geliyor. E-ticaret sitelerine market kategorisi de eklenirken, 2014 yılında sanal market alışverişlerinde 2 kat büyüme bekleniyor.

KOBİ'lerin sosyal sorumluluk projelerine teşvik

TİSK, şirketlerin kurumsal sosyal sorumluluk alanına daha çok ilgi göstermeleri için, ‘Yenilikçilik’, ‘Etkililik’, ‘Kapsayıcılık’, ‘İyi Uygulama’ ve ‘Sürdürülebilirlik’ başlıkları altında her kriter için 2, toplamda 10 şirkete ödül verecek.

İhracata 48 milyar dolarlık 'hizmet'

Türkiye’nin 2023 yılı hedefleri kapsamında 500 milyar dolarlık ihracat için hizmet sektörü de farklı bölüm olarak yer alacak. Havayolu şirketleri, gayrimenkul şirketleri, üniversiteler, oteller, restoranlar gibi kurumların yaptığı ihracat bundan sonra şirketler ihracatçı birliğine akredite oldukça Türkiye İhracatçıları Birliği’nin (TİM) açıkladığı ihracat rakamlarında yer alacak. Bu konuda 9 Aralık 2013 tarihi itibariyle hizmet ihracatını da içine alan Elektrik-Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği’ne (TET) yetki verildi. Hizmet ihracatının toplam büyüklüğünün ne kadar olduğunun tam olarak bilinmemesine rağmen geçtiğimiz yıl Ekonomi eski Bakanı Zafer Çağlayan bir açıklamasında 2013 yılı itibariyle 48 milyar dolarlık bir hizmet ihracatı olduğunu ifade etmişti. Buna karşın rakamların tam olarak belirlenmesine yönelik çalışmalar devam ediyor. Hizmet sektörü 48 milyar dolarlık katkısıyla TİM’e akredite oluyor.

Tekirdağ'ın 'sır' projesi olgunlaşıyor

Liman, tren yolu, Avrupa’ya yakınlık ve 13 OSB’nin en önemli avantajları olduğunu söyleyen Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cengiz Günay, önemli bir proje üzerinde merkezi idare ile birlikte çalıştıklarını açıkladı.

Makine İhracatçıları Birliği 4. kez 'Dalgakıran' dedi

Makine İhracatçıları Birliği'nin olağan genel kurul toplantısında Adnan Dalgakıran 4'üncü kez birlik başkanlığına seçildi.

Çin'i zor günler bekliyor

Dünyanın en büyük 2. ekonomisi Çin ilk çeyrekte yüzde 7.4 ile 6 çeyreğin en düşük büyüme performansını gösterdi. Düşen büyüme oranı yüzde 7.5 büyüme hedefini riske atarken, Çinli liderleri kredi büyümesini kontrol altına alma ve hava kirliliğini azaltma vaadini test edecek.