ANASAYFA DUYURU & HABERLER
15.04.2014 Dünya Gazetesi Özeti

15.04.2014 DÜNYA GAZETESİ ÖZETİ

Oku Grubu Başkanı: Tülay Aydemir

 

Fındık ihracatçıları ithalat izni istiyor

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, 1 yılla sınırlı olacak şekilde ithalat izni ve sanayicinin mağduriyetini giderecek diğer önlem önerilerini içeren raporu bakanlığa sunmaya hazırlanıyor.

'Ne yiyelim, ne içelim' diyen için 500 gıdayı inceledi

TÜBİTAK, elmadan armuda, domatesten maydanoza 500’den fazla gıdayı 100 bileşen için inceledi. 63 bin veri üretti. Sonuçlar www.turkomp.gov.tr sitesine yüklendi.

16 kömür ve doğalgaz santrali özelleşiyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, 16 tane yerli kömür ve doğalgaz santralinden oluşan zincirin özelleştirileceğini açıkladı.

 

Ukrayna'dan sert faiz artışı

Ülkenin doğusundaki karışıklık ve Rusya ile gerilim devam ederken, Ukrayna politika faizini 3 puan birden artırdı.

Askeri harcamalar 1.74 trilyon geriledi

İsveç Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI)  askeri harcamaların Batı ülkelerinde azalmasın etkisiyle gerilediğini açıkladı. Askeri harcamaların Türkiye'deki faturası ise 19.1 milyar dolar oldu.

Bütçe ilk çeyrekte 1.5 milyar lira açık verdi

Bütçe mart ayında 5.1 milyar lira açık verdi. Ocak-mart döneminde bütçe açığı 1.5 milyar TL oldu. Söz konusu dönemde FDF 12.5 milyar TL olarak gerçekleşti. İlk üç ayda bütçe giderleri yüzde 11,3, gelirler yüzde 10,8 artış gösterdi.

Kahve makinelerine yasak

Avrupa Birliği Komisyonu çok enerji tüketen filtre kahve makinelerinin kullanımını 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren durduruyor.