ANASAYFA DUYURU & HABERLER
04.04.2014 Dünya Gazetesi Özeti

Oku Grubu Başkanı: Tülay Aydemir

Mahkemeden Youtube yasağını kaldırma kararı

Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi, "Youtube" ile ilgili 27 Mart 2014'te aldığı "tüm yayına erişim engellenmesi" kararını kaldırdı.

Kapadokya turistlere Ortaçağ'ı yaşatacak

UNESCO destekli kültür turizmi projesi Kayakapı’da 5 farklı uygarlığa ait binalardan 40’ının restorasyonu bitirildi. Proje ile turistlere Ortaçağ ortamında yemek, sanat, çanak-çömlek ve şarap yapımı gibi imkanlar sunulacak

Zeytinyağı ihracatı %55 geriledi

Ülke genelinde yaşanan kuraklık zeytinyağı ihracatının gerilemesine neden oldu. 2014’ün ilk 3 ayında zeytinyağı ihracatında bir önceki yıla göre yüzde 55.6’lık düşüş yaşandı.

Üreticinin enflasyon yükü artıyor

Geçen yılın ilk 5 ayında düşen enflasyonun oluşturduğu baz etkisinin yanı sıra birçok maliyet unsurundaki artışla Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi’ndeki(Yİ-ÜFE) yükseliş iki aydır yüzde 12’nin üzerinde seyrediyor. Şubatta yüzde 12.40 olan yıllık artış, martta yüzde 12.31 düzeyinde gerçekleşti. 

Aylık artış ise yüzde 0.74’te kaldı. Martta yıllık Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) yüzde 8.39 artarken, aylık bazda artış yüzde 1.13 düzeyinde gerçekleşti. Martta fiyatı en çok artan ürün yüzde 29.01 ile karnabahar oldu. Fiyatı en fazla yükselen 10 üründen 8’inin tarımdan olması dikkat çekti. 

Elektrik santrali sayısı yüzde 16 arttı

Mart ayında elektrik üretimi geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 3,1, tüketim ise yüzde 2,2 artış gösterdi.

Trafikte "imza etmedi" dönemi

Karayolları Trafik Kanununda belirtilen hükümlere aykırı hareket eden ve kural ihlalinde bulunup tutanakları imza etmekten kaçınanlar için “imza etmedi” kaydı konulacak

Avrupa'da tek tarife dönemi

Avrupa Parlamentosu cep telefonu kullanıcılarına yönelik çok önemli bir karar aldı. Yeni düzenlemeye göre, Avrupa'da başka ülkeye gitseniz de tarifeniz değişmeyecek.